Get back to life quicker with Endoscopic Surgery
Karpal Tünel'im

Belirtiler

KTS'nin en yaygın belirtileri arasında uyuşma, karıncalanma, yanma, zayıflamış tutuş veya parmaklardan omuza kadar uzanabilen ağrı bulunur. Belirtiler bir veya her iki elde ortaya çıkabilir ancak sıklıkla sağ elde görülür.


Nedenler

El bileğinin merkezinde içinden büyük bir sinirin (median sinir) ve dokuz tendonun kolun ön kısmından el içine geçtiği karpal tünel adı verilen bir boşluk vardır. Bu tünelin tavanı transvers karpal ligament adı verilen güçlü bir bağ ile oluşturulur.

Karpal tünelde şişme olduğunda, parmaklara ve baş parmağa giden hissin ve hareketin çoğunluğunu sağlayan median sinir üzerinde baskı oluşturur. Baskı median siniri sıkıştıracak seviyeye ulaştığında KTS ortaya çıkabilir.

Karpal tünelde şişme kalıtım, diyabet, tiroid problemleri, kırıklar veya artrit nedeniyle oluşabilir. Hamilelik sırasında sıvı tutulumu KTS belirtilerine neden olabilse de, bu belirtiler doğum sonrasında genellikle kaybolur. Tekrarlanan el hareketi ve tutma, sıkma veya çırpma içeren aktiviteler belirtileri daha kötü hale getirebilir; ancak çoğu insan için gerçek neden belirsizdir.

Carpal Tunnel Swelling